Czas z dzieckiem,  Gry i zabawki dla dzieci

Seria “Pierwsza gra”: „Mniam!” i “Zwierzątka” od EGMONT

Od zawsze lubiłam gry planszowe i nadal je lubię. Niestety od pewnego czasu nie mamy okazji wyciągać naszych ulubionych gier na stół. Z dwójką urwisów to karkołomny wyczyn. Tęskno mi zatem do godzinnych rozgrywek w towarzystwie znajomych, lecz na ratunek przybyła seria “Pierwsza gra” od Egmont. Mam teraz namiastkę grania w planszówki z moją córką!

Seria “Pierwsza gra” to pozycje przeznaczone dla najmłodszych graczy. Czyli takie gry planszowe dla dzieci w wieku ok. 2 lat. Wszystkie opierają się na serii książek “Akademia Mądrego dziecka” i wspomagają rozwój poznawczy oraz intelektualny maluchów.

Pierwsza gra mniam egmont dla dzieci
Pierwsza gra: mniam!; Egmont

Pierwsza gra: Mniam!

“Mniam!” to gra, której głównym tematem są owoce i warzywa, a także kolory. Zabawa wygląda tak, że układa się owoce i warzywa w koszyczkach zgodnie z ich kolorem (żółte z żółtymi, czerwone z czerwonymi). Następnie rzucamy kostką i zaczynamy wyciąganie z koszyczków produktów w określonym kolorze. Wygrywa ten, kto zbierze ich najwięcej.

pierwsza gra zwierzątka egmont dla dzieci
Pierwsza gra: Zwierzątka; Egmont

Pierwsza gra: Zwierzątka

“Zwierzątka” natomiast to połączenie puzzli i sortera – polega na dopasowaniu kształtów do otworów w zwierzątkach. Zabawa z tą grą przewidziana jest w taki sposób, że dzieci losują z woreczka figury, które muszą dopasować do swojego zwierzaka. Zwierzątek jest 5, każde w innym kolorze, ale kształty figur, na których opiera się zabawa są takie same – po cztery figury w każdej planszy (zwierzaku). To nie lada gratka przy pierwszych podejściach, ale bardzo fajnie rozwija maluchy, zmuszając do kombinowania 😉 – “no przecież niby trójkąt, ale jakoś nie pasuje”.

Modele zabaw, które wam opisałam to tylko oficjalne propozycje zawarte w instrukcji. Najfajniejsze w tych grach jest to, że można się nimi bawić i uczyć na różne sposoby. Mogą służyć do nauki kolorów, liczenia, nazw warzyw/owoców (nawet w rożnych językach), zwierząt, kształtów, kategoryzacji przedmiotów. Zabawa w sklep, zgadywanki… Masa różnych sposobów, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia!

Zabawa i rozwój w planszówkowym wydaniu

Polecam szczególnie rodzicom, którym też tęsknią do planszówek i tego typu gier i chcieliby zaszczepić bakcyla swoim pociechom. Seria “Pierwsza gra” od Egmont naprawdę dostarcza wielu kreatywnych chwil z dzieckiem i nasza córka bardzo często sama domaga się kolejnej “partyjki” 🙂

Przede wszystkim jednak jest to rozwój poprzez zabawę, a to naprawdę bardzo na plus! Super też jako pomysł na prezent.