piasek kinetyczny
Czas z dzieckiem,  Kreatywne zabawy z dzieckiem

Piasek kinetyczny

Zabawa w piasku to jedna z ulubionych aktywności dzieci w różnym wieku. W ciepłe dni przyjemnie jest posiedzieć z pociechą na placu zabaw, ale co w przypadku, gdy pogoda nie sprzyja korzystaniu z piaskownicy? Jak wytłumaczyć dziecku, dlaczego nie może pobawić się w piachu, a może całkowicie zrezygnować z wizyt na placu zabaw? Świetną alternatywą w takiej sytuacji jest piasek kinetyczny!

Piasek kinetyczny można kupić w sklepie, albo zrobić go samemu. Oba twory są bezpieczne dla dzieci (oczywiście wymagają nadzoru). Świetnie nadają się do wspólnego spędzania czasu i rozwijania sensomotoryki dziecka (senosomotoryka – dostarczanie zewnętrznych bodźców dotykowych i wizualnych, bardzo ważne w rozwoju dziecka).

Pierwsze wizyty Inez w piaskownicy odbywały się, gdy miała 10 miesięcy, jednak nie była zbytnio zainteresowana zabawą nim. Piasek kinetyczny sklepowy poznała w wieku 13 miesięcy i wtedy wciąż nie przypadł jej do gustu.

W ramach akcji #kreatywnemamyatakują współtworzonej wraz z @mojenawierzchu i @motykakasia po raz kolejny sięgnęłyśmy po piasek. Domowy piach zrobiłyśmy, gdy skończyła 18 miesięcy i to był strzał w dziesiątkę. Zainteresowanie Inez było tak duże, że bawiła się nim ponad godzinę, praktycznie całkowicie ignorując moją obecność. Przygotowanie piasku jest bardzo proste i szybkie, do wykonania z produktów dostępnych w domu. Do tego wystarczy przygotować miejsce, w którym dziecko będzie mogło swobodnie bawić się piachem – polecam wszelkiego rodzaju baseny, tace i koce. Im lepiej przygotowane miejsce, tym mniej sprzątania dla mamy.

Przepis na piasek kinetyczny DIY:
– 4 szklanki mąki
– 1 szklanka oleju
– trochę płynu do kąpieli (opcjonalnie)

Różnice między piaskiem kinetycznym domowej roboty, a kupnym piaskiem kinetycznym.
– cena, chociaż cena za kg piasku nie jest wysoka, to koszt jej wytworzenia w warunkach domowych wciąż jest niższy.
– twardość, kupny piasek jest dużo twardszy i przypomina trochę plasteline (jego inna nazwa to “piaskolina”). Natomiast domowy piasek jest miękki, sypki i dużo bardziej przypomina prawdziwy piasek.
– skład, sklepowy piach to ziarna prawdziwego piachu połączone ze specjalnym polimerem. Domowy piach to mąka i olej.

Znacie piasek kinetyczny? Próbowaliście już zrobić go sami? Dajcie znać czy sprawdził się u waszych dzieci.