Czas z dzieckiem,  Drugie dziecko,  Książeczki dla dzieci,  Parenting

“AKCEPTUJĘ, CO CZUJĘ: Bracia i siostry”

Seria “Akceptuję, co czuję” zwróciła moją uwagę ze względu na jej autorkę – Isabelle Filliozat, która jest francuską psychoterapeutką z ogromnym doświadczeniem, ale to co jest w niej takiego to, to, że nauczy i promuje model nowoczesnego, empatycznego rodzicielstwa. Kładzie nacisk na nauczanie – jak coś robić, a nie na to czego nie robić. Zgodnie z jej zdaniem to wytyczne, porady, empatia i rozsądne wsparcie są kluczem do wytworzenia inteligencji emocjonalnej u dziecka. Nie wieczne pretensje, nakazy i zakazy, które tak powszechne są w wychowywaniu dzieci.

“Bracia i siostry” to tytuł zajmujący się problemami, emocjami, lękami na przestrzeni rodzeństwa. Ma na celu pomóc zrozumieć brata czy siostrę, swoje emocje i zaakceptować je. Przy pomocy prostych i ciekawych zadań dzieci zmierzą się ze swoimi emocjami i poznają zupełnie nowe podejście do sytuacji, która może im sprawiać trudność.

Książka “Bracia i siostry” jest bardzo wyjątkowa, zarówno z tego względu, że stworzona jest w duchu pozytywnego rodzicielstwa, ale także ze względu na formę. Podzielona została na dwie części – pierwsza to zbiór ćwiczeń dla dziecka. Ta część wygląda trochę jak popularne zeszyty aktywizacyjne typu “Zniszcz ten dziennik”. Dziecko nie czyta tylko i wyłącznie masy tekstu, a czynnie bierze udział w działaniu. Wykonuje polecenia, otwiera się, nazywa własne uczucia, zastanawia nad tym wszystkim. Istotne informacje przekazane są za pomocą intersujących obrazków i dymków. Uważam, że to świetny sposób na zainteresowanie małego odbiorcy.

Druga część to – poradnik dla rodziców, który różni się formą, jest przystosowany do dorosłego czytelnika, to zaledwie kilka stron tekstu, ale bardzo wartościowej treści. Polecam publikacje tej guru pozytywnego rodzicielstwa, naprawdę można otworzyć sobie oczy na wiele spraw.

Bracia i siostry
Autor: Isabelle Filliozat, Éric Veillé
Ilustrator: Éric Veillé
Tłumaczenie: Anna Wolna
Oprawa: miękka
Objętość: 72 strony
Format: 220×280
ISBN: 978-83-276-5843-2
Grupa docelowa: 3-7 lat
Premiera: 16.09.2020